Στολίδια από σκουπίδια

Τα παιδιά της Β΄τάξης έχουν βάλει σκοπό να σώσουν τον πλανήτη!
Έτσι όταν ήρθε η ώρα για χριστουγεννιάτικα στολίδια, το έχουμε μάθει πια το μάθημά μας: δεν αγοράζουμε, κατασκευάζουμε!
Και τα υλικά πού τα βρίσκουμε; Μα, φυσικά στα ? σκουπίδια.
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ! Αυτά που οι άλλοι τα πετούν, εμείς τα ε-πα-να-χρη-σι-μο-ποι-ού-με.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 1η: χριστουγεννιάτικη κάρτα

Θυμάστε το εργαστήριο υφαντικής που οργάνωσε το σχολείο μας στην Περιφερειακή Μαθητιάδα τον Οκτώβριο;
Όλα αυτά τα χαρτάκια-κουρελάκια-χαρτονάκια-μπιχλιμπιδάκια που περίσσεψαν από τα έργα των επισκεπτών μας νομίζετε ότι πήγαν στα σκουπίδια; Όχι βέβαια! Ντροπή σας!
Η εικαστικός μας κ. Σοφία Μπακιρτζή (πολύτιμη συνεργάτης μας στην αποστολή διάσωσης αυτού του πλανήτη) έφερε πίσω στο σχολείο όλα αυτά τα «σκουπίδια» της Μαθητιάδας. Και να, λοιπόν οι χριστουγεννιάτικες κάρτες μας.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ 2η: χιονάνθρωποι, τάρανδοι και καλαντιστάδες

Ντενεκάκια από κονσέρβες, ρολά από χαρτιά και κούτες από παιχνίδια αφού βάφτηκαν, μεταμορφώθηκαν σε μια χριστουγεννιάτικη παρέα που στην αρχή κατοικούσε στο παράθυρο της τάξης μας

και μετά μετακόμισαν  στα σπίτια μας?

Ο χριστουγεννιάτικος Παπαγκένο πάει στο μουσείο

Τα παιδιά της Α’ τάξης μαζί με τα Δευτεράκια  πήραν τον κ. Μιλό (κατά κόσμον κ. Ζαϊμάκη) , τον κ.Παπαγκένο (φίλο τους και φίλο των πουλιών)  και το ‘σκασαν πρωί-πρωί απ’ το σχολείο!

Μα… τελευταία ημέρα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, πού πάνε αυτοί?

Γεμάτοι περιέργεια τους ακολουθήσαμε κρυφά και μετά από αρκετό τρέξιμο στους δρόμους, τους βλέπουμε να μπαίνουν στο Αρχαιολογικό Μουσείο.

Εκεί, στην είσοδο, τους ρώτησε ένας φύλακας τι θέλουν και ακούμε να φωνάζουν όλοι μαζί:  «Ήρθαμε να σας φέρουμε την Αστρίνα!»

Και τότε μαγικά, οι πόρτες του Μουσείου άνοιξαν και τα παιδιά μπήκαν μέσα.

Αχ, Παπαγκένο! Όλο σε περιπέτειες βάζεις τα παιδιά!

Γι αυτό σε αγαπάνε…