Βάφουμε αυγά!

Τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές του Πάσχα και στο Μποδοσάκειο βάφουμε αυγά. Ο καθένας με ό,τι έχει:

Ο κ. Μανόλης (ο Κασαπάκης) έβαψε τα αυγά με …  τον υπολογιστή!

Η κ. Σοφία (η Μπακιρτζή) έβαψε τα αυγά με τη γνωστή … έμπνευση!

Η κ. Στέλα (Μαράκη) έβαψε τα αυγά με … ρίζες από φυτά!

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε όλο το Μποδοσάκειο, δασκάλους, μαθητές και στις οικογένειές τους.

Χαρούμενες διακοπές σε όλα τα παιδιά!

25η Μαρτίου 2018

Τα παιδιά της Έκτης με σεβασμό στην εθνική μας επέτειο ανέλαβαν την εορτή της 25ης Μαρτίου.

Στο α’ μέρος, μας διάβασαν μια σειρά από κείμενα του βιβλίου της Ιστορίας, προσεκτικά επιλεγμένα από το δάσκαλό τους κ. Γιώργο Πετράκη, τα οποία σαν ένα παζλ έδιναν την εικόνα του χρονικού της ελληνικής Επανάστασης του 1821. Το χρονικό αυτό  διανθίστηκε με τα τραγούδια που συνόδευε με το πιάνο του ο κ. Δημήτρης  Ζαϊμάκης, ο δάσκαλος της μουσικής.

Στο β’ μέρος,  παρακολουθήσαμε αποσπάσματα από την επετειακή ταινία «Παπαφλέσσας».

Ευχαριστούμε πολύ παιδιά, εσάς και το δάσκαλό σας κ. Πετράκη για τη συγκινητική γιορτή που μας παρουσιάσατε!

Ο Έλμερ ο ελέφαντας

Στα πλαίσια του μαθήματος της Θεατρικής Αγωγής , οι μαθητές της Α΄και της Β? τάξης του σχολείου μας διάβασαν το γνωστό παραμύθι του Έλμερ του παρδαλού ελέφαντα.

Το συζήτησαν στην τάξη με τη δασκάλα της Θεατρικής Αγωγής κ. Όλια Πασπαλάκη  και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι όλοι είμαστε ίσοι, είτε είμαστε άσπροι, κόκκινοι, μαύροι ή χρωματιστοί.

Στη συνέχεια τύπωσαν τον Έλμερ σε χαρτόνια, τον χρωμάτισαν με τη δική τους φαντασία και τον έκαναν σουπλά, να τους συντροφεύει στην πιο ωραία ώρα της ημέρας: στο κολατσιό τους!

Η Κρήτη διαβάζει Ιούλιο Βέρν

Στις 17 Μαρτίου 2018, ημέρα Σάββατο, το σχολείο μας έλαβε μέρος στο «Μαραθώνιο Ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία» που για 3η χρονιά φέτος πραγματοποιήθηκε στο Πολύκεντρο Νεολαίας του Δήμου Ηρακλείου.

Πρόκειται για μια διοργάνωση με την οποία η Ένωση Καθηγητών Γαλλικής Φιλολογίας Κρήτης μαζί με άλλους 34 πολιτιστικούς και εκπαιδευτικούς φορείς από όλη την Ελλάδα τιμούν την Παγκόσμια Ημέρα Γαλλοφωνίας .

Οι μαθητές της Στ’ και της Ε’ τάξης διάβασαν στα γαλλικά και τα ελληνικά αποσπάσματα του βιβλίου «Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες» του Ιουλίου Βερν.

Μπράβο σας παιδιά, με κάτι τέτοια μας κάνετε υπερήφανους όλους και πιο πολύ την καθηγήτριά σας των Γαλλικών, την  κ. Γιακουμάκη Μαρία!

GOOD HABITS

Do you wake up early?

Do you brush your teeth?

Do you make your bed in the morning?

It?s good to have good habits!!!

As the British say, the sooner ? the better!!!

Here is a presentation by the students of D1…

… and D2 class