«Μποδοσόπουλα εν δράσει»: η εφημερίδα μας!

Το σχολείο μας φέτος συμμετέχει στο 13o Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής
Δημιουργίας  παρουσιάζοντας το 1ο τεύχος της εφημερίδας μας «Μποδοσόπουλα εν
δράσει».

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης έγιναν μικροί δημοσιογράφοι…Οι ιδέες και τα άρθρα τους
πολλά και ενδιαφέροντα…
• Ξεκινούν από την πλούσια ιστορία του σχολείου μας στο πέρασμα των
χρόνων, καθώς και τον μεγάλο ευεργέτη του, στον οποίο οφείλεται και το
χαρακτηριστικό όνομα: «ΜΠΟΔΟΣΑΚΕΙΟ».
• Μιλούν για τον προστάτη της πόλης μας, τον καπετάνιο του Μεγάλου
Κάστρου, τον ΑΓΙΟ ΜΗΝΑ!
• Για την πολυπόθητη ΕΙΡΗΝΗ των λαών!
• Μιλούν για το φαινόμενο της ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ και την ευθύνη του
καθενός από εμάς.
• Για το ευλογημένο δέντρο, την ΕΛΙΑ στην αρχαιότητα, αλλά και στις αρχές
του προηγούμενου αιώνα.
• Και συνεχίζουν με αναφορά στο 2ήμερο φεστιβάλ «OYTTACLIMATE
FESTIVAL», που στόλισε το δρόμο έξω από το σχολείο μας.
• Με περιγραφές παιδιών για τις ΔΕΥΤΕΡΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ τους και τις εμπειρίες
τους από αυτές.
• Μιλούν για τη συμμετοχή τους στους ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ μπάσκετ.
• Για τις ενδιαφέρουσες δράσεις της ΑΠΟΚΡΙΑΣ στο σχολείο μας.
• Όμως δε λείπουν και τα παραδοσιακά ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ που όλοι πρέπει να
δοκιμάσουμε!
• Και δεν θα μπορούσε να λείπει το παιχνίδι, γι’ αυτό λοιπόν ας
λύσουμε τα ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΑ και ας δοκιμάσουμε να πούμε έναν γλωσσοδέτη!
Εμψυχώτριες και καθοδηγητές τους, η εκπαιδευτικός ΤΠΕ του σχολείου μας
κ. Μαρία Κονσολάκη και η δασκάλα της τάξης κ. Ελένη Σαπουνά.
Διαβάστε την ηλεκτρονική μας εφημερίδα πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο:

Τα βιβλία βγαίνουν διάλειμμα στην αυλή

Στις 4 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα του Παιδικού Βιβλίου, μια μεγάλη έκπληξη περίμενε τα παιδιά στην αυλή: τα βιβλία της Βιβλιοθήκης είχαν βγει διάλειμμα! Τα περίμεναν καθισμένα στα παγκάκια, σκαρφαλωμένα πάνω στα κάγκελα, ξαπλωμένα κάτω από το υπόστεγο, στοιχισμένα πάνω στο ζωγραφιστό φιδάκι και τα προσκαλούσαν να παίξουν μαζί τους.

Τα παιδιά μόλις τα αντίκρισαν έτρεξαν, είτε να συναντήσουν παλιούς τους φίλους δηλαδή βιβλία που είχαν ήδη διαβάσει, είτε να γνωριστούν με καινούργιους που τους τράβηξαν το ενδιαφέρον. Όλοι άρχισαν να διαβάζουν… άλλοι μόνοι τους και άλλοι σε ομάδες και τα βιβλία ευτυχισμένα απολάμβαναν την παρέα των παιδιών!

Τα βιβλία μπορούν να γίνουν οι καλύτεροί μας φίλοι: μπορούν να μας κρατήσουν παρέα με τις ιστορίες τους, να μας παρηγορήσουν στη στενοχώρια μας, να πάρουν το άγχος από μέσα μας, να μας ταξιδέψουν σε όλο το σύμπαν, να γεμίσουν το κεφάλι μας ιδέες, να μας κάνουν πολίτες του κόσμου όλου! Τι άλλο καλύτερο?

Ο καιρός αλλάζει… καιρός για αλλαγή!

Η ζωή μιας πολικής αρκούδας επηρεάζεται από τους σπάνιους παγετώνες σε βουνά της Αφρικής; Τα θαλάσσια ρεύματα σχετίζονται με τον καιρό στη στεριά; Οι απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις συνδυάζονται σε ένα ντόμινο;

Την Τρίτη 2 Απριλίου, η Πέμπτη τάξη με τις δασκάλες τους κ. Μαρία Κλάδου και κ. Αντωνία Ζαρκατζιά, επισκέπτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας όπου παρακολούθησαν ένα πρόγραμμα για την κλιματική αλλαγή.

Ένα δίωρο διαδραστικό πρόγραμμα αφιερωμένο στα φυσικά φαινόμενα, στις φυσικές καταστροφές, στο κλίμα, στον καιρό και στις αλλαγές του. Μέσα από πειράματα, παιχνίδια, κατασκευές, τα παιδιά αντιλήφθηκαν  έννοιες, όπως η κλιματική κρίση, η υπερθέρμανση του πλανήτη, η αποψίλωση των δασών, η απώλεια της βιοποικιλότητας και διαπίστωσαν τις διαστάσεις της κλιματικής κρίσης.

Όμορφα λάθη!

Με αφορμή ένα βιβλίο, η ψυχολόγος του σχολείου μας κ. Μιρέλα Παπαιωσήφ μίλησε με τα παιδιά της Τρίτης τάξης για τα λάθη που όλοι κάνουμε  και τις ματαιώσεις που όλοι έχουμε νιώσει.

Τα παιδιά έμαθαν πώς ένα λάθος μπορεί να γίνει η αρχή για να κάνουν κάτι όμορφο!

Μαζί. Όλοι μαζί.

Στο Μποδοσάκειο είμαστε όλοι «ΜΑΖΙ»!

Έτσι ονομάσαμε την βιωματική δράση όπου μικροί μαθητές μαζί με πρόσφυγες, μετανάστες και Ρομά ενώθηκαν σε ένα θεατρικό παιχνίδι για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού!
Ευχαριστούμε την ΠΔΕΚ, την συντονίστρια εκπ/σης προσφύγων κ. Παρασκευή Τσιάρα και το Δίκτυο για το θέατρο στην εκπαίδευση!
ΜΑΖΙ μας ήταν και το 1ο Δ.Σ. Ηρακλείου  Ανωγειανό!