Ενδοσχολική επιμόρφωση, Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου

Το σχολείο μας συνδιοργανώνει με άλλα 4 σχολεία στις 5/2/24, μια απογευματινή επιμόρφωση με θέμα τις πρώτες βοήθειες σε καταστάσεις κρίσεων.

Οι τρεις «μεγίστου σοφίας», άγιοι των Γραμμάτων

Σήμερα 30 Ιανουαρίου, τιμήσαμε τους προστάτες Άγιους των Σχολείων, τους Τρεις Ιεράρχες.

Η Πέμπτη και η Έκτη τάξη μαζί με τους δασκάλους τους και την κ. Κατερίνα πήγαν τους άρτους να αγιαστούνε στην εκκλησία.

Μέσα από μια ωραία διαδρομή στα σοκάκια της παλιάς πόλης και τα υπολείμματα των κήπων που κυριαρχούσαν κάποτε στη συνοικία, την επονομαζόμενη και «Περβόλα», επισκέπτηκαν τον ιστορικό ναό του Αγίου Ματθαίου, τον παλιό Πολιούχο του τουρκοκρατούμενου Κάστρου. Εκεί στον Άγιο Ματθαίο, κάθεται στο ψαλτήρι ένας δάσκαλος του σχολείου μας, ο κ. Δημήτρης Ζαϊμάκης!

Μετά τον εκκλησιασμό, γύρισαν στο σχολείο όλοι χαρούμενοι και μας μοίρασαν τους άρτους και τα αρτουλάκια. Είθε οι τρεις δάσκαλοι- Άγιοι, «φωστήρες» της Ορθοδοξίας , να φωτίζουν τα μονοπάτια της Γνώσης και να μας δίνουν δύναμη να τα διαβαίνουμε δάσκαλοι και μαθητές μαζί χέρι-χέρι!

Υγεία, Αγάπη και Χαρά να φέρει ο νέος χρόνος!

Βασιλόπιτες σήμερα , 23 Ιανουαρίου σε όλο το Μποδοσάκειο! Κάθε τάξη έκοψε τη βασιλόπιτά της για το «καλό» του νέου χρόνου. Οι πίτες ήταν προσφορά του Συλλόγου Γονέων, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά.

Οι τυχεροί της χρονιάς, αυτοί δηλαδή που κέρδισαν τα φλουριά είναι με τη σειρά:

Μαρία – Δέσποινα Βερτούδη από την Α΄τάξη

Ματθαίος Σιαμπάνης από την Β΄τάξη

Κλαούντια Γκατάλι από την Γ΄τάξη

Χανίν Μίστο από την Δ΄τάξη

Κέισι Παπαδάκη από την Ε΄τάξη και

Νικολέτα Στρατάκη από την Στ΄τάξη

Στη βασιλόπιτα των δασκάλων το φλουρί έπεσε στην διευθύντριά μας, κ. Κατερίνα Κοπιδάκη. Καλό σημάδι ήταν αυτό: καλοτάξιδο θα είναι το 2024, για ολόκληρο το σχολείο!

Καλή χρονιά με υγεία, χαρά και αρμονία σε όλους!

Συλλογές…

Την Τρίτη 10 Ιανουαρίου η Γ΄τάξη με τις δασκάλες τους κ. Στέλα Μαράκη και κ. Ευτυχία Μορφακίδου επισκέφτηκαν το Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Απ’ το δωμάτιό μου στο Μουσείο».

Μαζί τους και τα πρωτάκια με τη δασκάλα τους κ. Αγάπη Χειμωνίδου! ‘Ολοι μαζί περιηγήθηκαν σε συγκεκριμένες αίθουσες που στεγάζουν κάποιες ιδιαίτερες συλλογές του Μουσείου: πιάτα, ζωγραφιές, χάρτες, νομίσματα, υφάσματα και διάφορα άλλα παρόμοια.

Χρησιμοποιώντας τα εργαλεία της έρευνας και του παιχνιδιού, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με την έννοια του μουσείου και της διατήρησης της πολιτιστικής κληρονομιάς, εστιάζοντας σε συγκεκριμένα αντικείμενα των συλλογών του Ι.Μ.Κ. Ξεκινώντας από τις προσωπικές συλλογές και τα καθημερινά αντικείμενα που χρησιμοποιούμε, αποκαλύφθηκε πώς μπορεί ο καθένας να συμμετέχει στη δημιουργία ενός μουσείου.

Ήταν πολύ ωραία και διασκεδαστική η εξόρμηση αυτή, όπως μας είπαν και τα πρωτάκια που πρώτη φορά είχαν εμπειρία από επίσκεψη με το σχολείο σε μουσείο!