Οι τρεις «μεγίστου σοφίας», άγιοι των Γραμμάτων

Σήμερα 30 Ιανουαρίου, τιμήσαμε τους προστάτες Άγιους των Σχολείων, τους Τρεις Ιεράρχες.

Η Πέμπτη και η Έκτη τάξη μαζί με τους δασκάλους τους και την κ. Κατερίνα πήγαν τους άρτους να αγιαστούνε στην εκκλησία.

Μέσα από μια ωραία διαδρομή στα σοκάκια της παλιάς πόλης και τα υπολείμματα των κήπων που κυριαρχούσαν κάποτε στη συνοικία, την επονομαζόμενη και «Περβόλα», επισκέπτηκαν τον ιστορικό ναό του Αγίου Ματθαίου, τον παλιό Πολιούχο του τουρκοκρατούμενου Κάστρου. Εκεί στον Άγιο Ματθαίο, κάθεται στο ψαλτήρι ένας δάσκαλος του σχολείου μας, ο κ. Δημήτρης Ζαϊμάκης!

Μετά τον εκκλησιασμό, γύρισαν στο σχολείο όλοι χαρούμενοι και μας μοίρασαν τους άρτους και τα αρτουλάκια. Είθε οι τρεις δάσκαλοι- Άγιοι, «φωστήρες» της Ορθοδοξίας , να φωτίζουν τα μονοπάτια της Γνώσης και να μας δίνουν δύναμη να τα διαβαίνουμε δάσκαλοι και μαθητές μαζί χέρι-χέρι!