Μικρή τάξη… αλλά θαυματουργή (και θαυματουργεί)!

Δεν προλάβαμε να ανοίξουμε και να μπούμε σε ρυθμό σχολείου και έφτασε η ώρα να εορτάσουμε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου! Μα κιόλας; Πότε θα ετοιμαστεί η γιορτή; αναρωτηθήκαμε όλοι.

-Είμαστε πανέτοιμοι! απάντησαν τα παιδιά της Τετάρτης.

Φέτος τον εορτασμό της επετείου ανέλαβε η πιο μικρή σε αριθμό μαθητών, τάξη του σχολείου: η Τετάρτη τάξη με το δάσκαλό τους τον κ. Πετράκη Γιώργο.

Παρόλο που όπως είπαμε είναι λίγοι, έκαναν τα πάντα μόνοι τους και παρουσίασαν μια γιορτή που δεν της έλειπε τίποτε: μας αφηγήθηκαν το χρονικό του ελληνοϊταλικού πολέμου, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν υπέροχα με τη συνοδεία της κιθάρας του κ. Πετράκη.

Στο τέλος της γιορτής όλα τα παιδιά της Τετάρτης μαζί με το δάσκαλό τους, έγιναν μια αγκαλιά και μας αποχαιρέτησαν τραγουδώντας αγκαλιασμένοι πάνω στη σκηνή.

Μπράβο παιδιά και μπράβο κ. Γιώργο! Μας εντυπωσιάσατε.

Να μην ξεχάσουμε και τη σημαία του σχολείου, που παραδόθηκε στους δύο σημαιοφόρους: τον Γιάννη Σερπετσιδάκη και το Βαγγέλη Καραγιώργο. Συγχαρητήρια παιδιά και σας ευχόμαστε να έχετε πάντα επιτυχίες!