Οι μικροί νεροκουβαλητές

Πρόσφατα τα πρωτάκια έμαθαν για την κρήνη Πριούλι πίσω από το σχολείο και γενικότερα για τις κρήνες που υπήρχαν παλιά στις γειτονιές από τις οποίες προμηθεύονταν οι άνθρωποι νερό.

Μια μέρα που ο ήλιος μας έκανε τη χάρη και βγήκε, η δασκάλα τους η κ. Στέλα τα έβαλε να κάνουν τους νεροκουβαλητές! Να κουβαλήσουν δηλαδή το νερό που χρειαζόμαστε για τις καθημερινές μας ανάγκες, όπως τον παλιό καιρό.

Παρίσταναν ότι οι βρύσες του σχολείου ήταν η κρήνη και η τάξη τους ήταν το σπίτι. Κουβάλησαν λοιπόν με μπουκάλι (αντί για στάμνα) νερό στο … σπίτι!

Και ιδού τα αποτελέσματα:

για να πιουν όλοι νερό από 1 ποτήρι, πήγαν 7 φορές στη βρύση

για να γεμίσουν 1 κουβά για σφουγγάρισμα, πήγαν 32 φορές στη βρύση

για να πλύνουν τα πιάτα, πήγαν 25 φορές στη βρύση

Στο τέλος έπαιξαν το παιχνίδι του νεροκουβαλητή στην αυλή (ποια ομάδα θα γεμίσει πρώτη τους κουβάδες της) και τραγούδησαν το «Μαρουσάκι», το τραγούδι που μιλάει για ένα κοριτσάκι που έσπασε το σταμνάκι του πηγαίνοντας στη βρύση.

Ουφ! πολύ κουράστηκαν αλλά το καταδιασκέδασαν!