Η Γ’ Τάξη πάει στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Η Τρίτη τάξη με το δάσκαλό τους κ. Μανόλη Καλαντζάκη και τη δασκάλα της μελέτης κ. Φαίη Κτιστάκη (στο σχολείο μας ο διευθυντής κάνει και μάθημα σε κάποιες τάξεις), επισκέφτηκαν το μουσείο Φυσικής Ιστορίας το οποίο έχουμε την τύχη να βρίσκεται στη γειτονιά μας.

Παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Γνωρίζω τα φυτά και τα ζώα μέσα από τον ψηφιακό κόσμο».

Οι ρεπόρτερς της ιστοσελίδας μας ρώτησαν τα τριτάκια όταν επέστρεψαν,  τι τους άρεσε περισσότερο και να οι  απαντήσεις που λάβαμε:

Αναστασία: Η ιστορία με τη φώκια που πέθανε!

Ιάσων: Μου άρεσε το κρικρι.

Ελένη: Οι οχιές και η αρκούδα.

Ιωάννα: Τα βαλσαμωμένα ζώα.

Μπιόρν: Η φωτογραφία με τα μάτια της ακρίδας.

Φωτεινή: Ο δεινόσαυρος που κουνούσε!

Αναστάσης: Μας άρεσε το παιχνίδι με τα τάμπλετ.

Άγγελος: Το ζωντανό μουσείο.

Ελβίρα: Ήταν πολύ ωραία η ξενάγηση! Θέλω να ξαναπάω.

Κωνσταντίνος: Οι σκελετοί των δεινοσαύρων.

Ηλίας: Το μαγαζί του μουσείου πουλούσε ωραία παιχνίδια.

Χάρης: Ο σεισμός!

Μιχάλης: Ο λύκος.

Ευχαριστούμε  όλους τους επιστήμονες του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας  που φτιάχνουν αυτά τα εκπληκτικά εκπαιδευτικά προγράμματα και επιμελούνται τις πολύ ενδιαφέρουσες εκθέσεις.

Ανοίγετε νέα παράθυρα στα μυαλά των παιδιών! Keep flying!

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης έρχεται στο σχολείο μας!

Δύο καθηγητές από το Πανεπιστήμιο Κρήτης, της Σχολής των Μαθηματικών, ήρθαν και δίδαξαν τα αρχαία αριθμητικά συστήματα στους «επιστήμονες» μαθητές της Έκτης τάξης του σχολείου μας!

Πρόκειται για τους κ.κ. Χρήστο Κουρουνιώτη    και   Eka Ratna Acharya   οι οποίοι παρουσίασαν το ιωνικό σύστημα αρίθμησης που χρησιμοποιούσαν στην αρχαιότητα στον Ελλαδικό κόσμο και το αριθμητικό σύστημα Λιτσχάβι το οποίο επίσης χρησιμοποιούσαν στην αρχαιότητα, στην περιοχή του Νεπάλ.

Ευχαριστούμε πολύ τους δύο καθηγητές και ευχόμαστε να έρχεται πιο συχνά το Πανεπιστήμιο στο σχολείο μας να μας «φωτίζει» με τα επιστημονικά του φώτα!

Στολίδια από σκουπίδια – μέρος 2ον

Ήρθε το Πάσχα και τα δευτεράκια μαζί με την κ. Στέλα έφτιαξαν πασχαλινά στολίδια.

Θαυμάστε τις πανέμορφες κοτούλες που κουβαλούν στα φτερά τους τα κόκκινα αυγά!

Επειδή, όπως έχουμε ξαναπεί, τα δευτεράκια έχουν βάλει στόχο να σώσουν τον πλανήτη δεν αγόρασαν κανένα υλικό για την κατασκευή αυτή: απλά χρησιμοποίησαν «σκουπίδια»  από το μαγικό ντουλάπι της ανακύκλωσης που έχουν στην τάξη τους.

Δεν πετάμε! Α-να-κυ-κλώ-νου-με!

Δεν αγοράζουμε! Ε-πα-να-χρη-σι-μο-ποι-ού-με!

Ο πασχαλινός Παπαγκένο λέει τα κάλαντα του Λαζάρου!

Τελευταία ημέρα πριν τις διακοπές του Πάσχα και τα μικρά μας (δευτεράκια και πρωτάκια μαζί) το ‘σκασαν  πάλι πρωί πρωί από το σχολείο!

Πήραν μαζί τους τον κ. Παπαγκένο (φίλο τους και φίλο των πουλιών), τον κ. Μιλό (κατά κόσμον κ. Ζαϊμάκη) και έναν μεγάλο σταυρό, στολισμένο με λουλούδια.

Τους ακολουθήσαμε κρυφά, γεμάτοι περιέργεια, να δούμε πού πάνε και… με μεγάλη μας έκπληξη τους ακούμε  να τραγουδάνε στους δρόμους της γειτονιάς τα κάλαντα του Λαζάρου!

-Πού σαι Λάζαρε, πού είναι η φωνή σου,

που σε γύρευε η μάνα κι η αδερφή σου.

-Ήμουνα στη γη, στη γη βαθιά χωμένος

κι από τους εχθρούς, εχθρούς βαλαντωμένος.

Βάγια- βάγια τω Βαγιώ τρώνε ψάρι και κολιό.

Και την άλλη Κυριακή… τρώνε το παχύ αρνί!

Πήγανε στο ΚΑΠΗ της Αγίας Τριάδας!

Τα είπανε στα δευτεράκια του Σχολείου Ευρωπαϊκής Παιδείας…

αλλά και στην  Δ/ντρια κ. Μπατάλα και την Υποδ/ντρια κ. Φιλιππάκη.

Τα είπανε στους ανθρώπους της Εφορίας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων.