Το φυλαχτό του Κάστρου…

Ένα ακόμα κυνήγι θησαυρού (το 21ο στη σειρά) ολοκληρώθηκε με επιτυχία, με την ομάδα του σχολείου μας τα «Μποδοσόπουλα» να φτάνει για άλλη μια φορά στον τελικό γρίφο!

Η ομάδα μας, τα «ΜΠΟΔΟΣΟΠΟΥΛΑ» δημιουργήθηκε το 2013 και από τότε συμμετέχει κάθε χρόνο στο «Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού» καθώς και στο «Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού Παραλίας». Το όνομα συνδέεται με το Μποδοσάκειο Δημοτικό Σχολείο γιατί αρχικά ιδρύθηκε και αποτελούνταν αποκλειστικά από μέλη του Συλλόγου Γονέων και δασκάλους του Μποδοσάκειου.

Το 2019 η ομάδα μας κέρδισε το ΚΚΘ Παραλίας το οποίο και διοργανώσαμε σαν νικητές 2 χρόνια αργότερα (λόγω covid) με τίτλο «Το Ταξίδι στη Λήθη». Επίσης το 2017 ήμασταν συνδιοργανωτές στο Παιδικό Κυνήγι Θησαυρού που έγινε στο Πάρκο Γεωργιάδη, με τίτλο «Το Κυνήγι της Χαράς».

Όλα αυτά τα χρόνια συμμετέχουμε στα τουρνουά και τις διοργανώσεις της Ακαδημίας των Allegri, στο ΔΣ της οποίας έχουν εκλεγεί και μέλη της ομάδας μας.

Σήμερα η ομάδα αποτελείται από 30 περίπου κυνηγούς, μεταξύ των οποίων γονείς και πρώην γονείς παιδιών του Μποδοσάκειου, φίλοι αλλά και δάσκαλοι του σχολείου.

Να πούμε ακόμα ότι στο φετινό κυνήγι, για πρώτη φορά, συμμετείχαν  δύο διευθύντριες του σχολείου! Η κ. Κατερίνα Κοπιδάκη (η νυν) και η κ. Φαίη Κτιστάκη (η πρώην).

Και του χρόνου κυνηγοί του Κρυμμένου Θησαυρού της Πόλης μας!