Περάστε από την οδό 1878, να θαυμάσετε το έργο μας!

Ο Δήμος Ηρακλείου σε συνεργασία με το Δίκτυο CIVINET Greece-Cyprus οργάνωσε  το 2ήμερο φεστιβάλ «OYTTACLIMATE FESTIVAL» δράσεων σχετικά με τη βιώσιμη κινητικότητα των μαθητών, και επέλεξε το  σχολείο μας  προκειμένου να υλοποιηθεί μια ειδική και καινοτόμος παρέμβαση.

Κατά την υλοποίηση της παρέμβασης, όλοι οι μαθητές του σχολείου μας βγαίνοντας στο δρόμο σε μικρές ομάδες μαζί με τους δασκάλους τους, δημιούργησαν μια εκπληκτική καλλιτεχνική σύνθεση με καμβά την άσφαλτο, υπό την καθοδήγηση του διεθνούς φήμης Έλληνα εικαστικού Σωτέρ και των συνεργατών του.

Πρόκειται για γκράφιτι επί του οδοστρώματος το οποίο έχει σκοπό να προσελκύει την προσοχή των οδηγών και να τους αναγκάζει  να μειώνουν ταχύτητα στη διάβαση, προστατεύοντας τους πεζούς που διέρχονται από το σημείο. Επίσης τα παιδιά νιώθουν την παρέμβαση δική τους κι έτσι θα βρίσκονται και αυτά σε μεγαλύτερη εγρήγορση κάθε φορά που θα διασχίζουν τον δρόμο. Είναι μια διεθνώς αναγνωρισμένη πρακτική που έχει δοκιμαστεί σε πάνω από 64 πόλεις στις ΗΠΑ και έχει ήδη επιτύχει εξαιρετικά αποτελέσματα, σύμφωνα με σχετικές έρευνες. Στην Ελλάδα είναι η δεύτερη φορά που υλοποιείται.

Ευχαριστούμε το Δήμο για την υπέροχη πρωτοβουλία του και τον εικαστικό Σωτήρη με τους συνεργάτες του για την άριστη συνεργασία που είχαν με τα παιδιά και την πολύ ενδιαφέρουσα και  διασκεδαστική μέρα που μας χάρισαν!

Περάστε μπροστά από την είσοδο του Μποδοσάκειου να θαυμάσετε το έργο μας, που στολίζει με την πολυχρωμία του τη διάβαση της οδού 1878. Θα σας καταπλήξει!