Τσικνο-τουρνουά Σχοινάκι!!!

Σήμερα Τσικνοπέμπτη, εμείς στο Μποδοσάκειο, αντί να τσικνίζουμε… χοροπηδούσαμε! Κάναμε Τουρνουά στο Σχοινάκι στην αυλή του σχολείου με συμμετοχή όλων των τάξεων.

Ήταν θεαματική η αγωνιστικότητα και ο ενθουσιασμός των παιδιών, παρόλο που λίγους μήνες πριν δεν ήξεραν καθόλου αυτό το παιχνίδι.
Όλα ξεκίνησαν από μια ιδέα της διευθύντριας, κ. Κατερίνας , να καθιερώσουμε το Σχοινάκι στο διάλειμμα ως μέτρο μείωσης της παραβατικότητας και ανάπτυξης σωματικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, η οποία και αποδείχθηκε θαυματουργή! Ξαφνικά, όλοι άρχισαν να εξασκούνται με τα σχοινάκια στα διαλείμματα και να παραβγαίνουν ποιος μπορούσε να κάνει πιο πολλή ώρα χωρίς να «χάσει»! Φυσικό επόμενο ήταν, αφού υπήρχαν τόσοι δεξιοτέχνες του αθλήματος, να διοργανωθεί αγώνας όπου θα μπορούσαν επισήμως να ξεδιπλώσουν τις ικανότητές τους.
Συγχαρητήρια στα παιδιά που αγωνίστηκαν και ιδιαίτερα σε αυτά που βραβεύτηκαν.
Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι διπλή πρωταθλήτρια σχολείου (στο Ατομικό αλλά και στο Ομαδικό) αναδείχτηκε ένα κορίτσι της Πρώτης Τάξης! Η Εμμανουέλα Μαλίκη.